Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Zelená planeta (3)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Zelená planeta: Zelená planeta (3)

How to Grow a Planet: How to Grow a Planet

Datum vysílání: 19.10.2016 | 48 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Sekvojovce obrovské mohou být až 3000 let staré a jde o největší živé organismy na zemi. Rostliny obecně utvářejí planetu a měly zásadní vliv na celkovou evoluci. Nejpodceňovanější, ale zároveň nejdůležitější, jsou traviny. V éře dinosaurů byly na Zemi všude lesy, sromy byly vysoké, takže podloží bylo utlačováno, ale i sem pronikaly paprsky slunce a daly vzniknout travám. Vědci zkoumali zkamenělý trus sauropodů a díky tomu umí analyzovat, jaké rostliny dinosauři žrali. Našli pozůstatek trávy, která na Zemi podle tohoto převratného nálezu rostla už před 66 miliony lety. Před 65 miliony lety dopadl na Zem asteroid a dinosauři vyhynuli. Trávy přežily. Začalo docházet ke změnám ovzduší a v době před 50-30 miliony lety oxid uhličitý, který rostliny potřebují k životu, začal ubývat. Příčinou bylo vyvrásnění horstev, jako např. Himaláje. Horniny byly odplavovány vodou a některé minerály pronikly až do moře. Jejich odpařování spolu s dalšími aspekty vedlo ke vzniku nové horniny – vápence. Po vyvrásnění hor hladina CO2 klesla na 1/6 stavu. Rostliny k růstu potřebují CO2 ze vzduchu a jeho úbytkem začaly skomírat, ale trávy našly řešení. V buňkách listů probíhá fotosyntéza, při které se CO2 slučuje s vodou, čímž vzniknou glycidy. Nové trávy vytvořily prstence buněk, zvané uzliny, které nasávají a koncentrují CO2, takže trávy dokázaly lépe vyrovnávat jeho nedostatek v ovzduší.
Před 8 miliony lety se opět změnilo podnebí a Země byla sušší. Trávy byly extrémně hořlavé a i dnes se v Africe tohoto využívá a záměrně (a řízeně) se zapalují travnaté pláně, aby se tím zúrodnila půda. Travní či stepní požáry se zcela liší od ostatních – největší žár není na trávě samotné, ale nad ní, kde teploty převyšují 360°C. Při hoření se trávy mění na těkavý plyn a díky tomu jsou tyto požáry nejrychlejší a nejsilnější. Trávy ale dokáží požár přežít, protože pod zemí zůstává jejich zárodek obalený silnou izolační vrstvou. Řízené požáry jsou důležité pro regulaci růstu jak trávy, tak i stromů. Regenerační schopnost trávy je silnější než u stromů a díky tomu se před miliony lety začaly trávy po požárech rozšiřovat i na území, která patřila stromům. Šíření trav mělo vliv i na živočišnou říši. Ekologové dokázali zjistit, že v zubní sklovině koní jsou uloženy stopy, které ukazují, že před 8 miliony lety se koně pohybovali v lesích a okusovali keře, ale pak došlo k velké změně a koně na celém světě se začali živit trávou. To je důkaz, že před 6 miliony lety mezi rostlinami převládaly trávy. Tráva čerpá ze země křemík, který se ukládá v listech a na jeho okrajích tvoří malá bodla – to je její obrana proti sežrání býložravci. Rozšíření trav mělo na svědomí největší úhyn býložravců čeledi Baluchiterium – ti se živili listy stromů a když tento zdroj vymizel, druh vyhynul. V S Americe zapříčinilo rozšíření trav vyhynutí více než poloviny býložravců. Ostatní se travám přizpůsobili a vzniklá stáda nových býložravců požírala trávy a křemík vylučovala mrvou. Tu voda smývala do řek a dále do moře, kam se takto dostal křemík. V moři žijí jednobuněčné rozsivky mikroskopické velikosti, jejichž kostry jsou stavěné z křemíku. Tvoří základ potravinového řetězce v oceánu, a protože obsahují chlorofyl, uvolňují kyslík. Rozsivky produkují 1 atmosférického kyslíku. Rozšíření trav měl zásadní vliv i na vývoj člověka. Z Afriky pochází první opí předci člověka. Antropologové zkoumali skupinu šimpanzů žijící v africké savaně a tito šimpanzi dokážou lovit pomocí nástrojů – vyrobeným kopím bodají do děr, ve kterých žijí malí savci -komby. Dále vědci objevili, že protože se šimpanzi v této oblasti hodně pohybují ve vysokých travách, musí se celkem často stavět na zadní, aby se rozhlédli. Stejně tak pravděpodobně probíhal vývoj u člověka. Po dalších 5 milionů let se lidoopi v Africe vyvíjeli až k Homo sapiens. Ti před cca 100 tisíci lety začali migrovat do světa a postupně vznikly skupiny lovců a sběračů.
DOKONČENÍ ANOTACE V KARTĚ POŘADU!

Komentáře