Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Zapomenutá města (6)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Zapomenutá města: Zapomenutá města (6)

Forgotten Planet: Forgotten Planet

Datum vysílání: 18.4.2017 | 48 min | 2011

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Ostrov Hashima leží 15 kilometrů od japonského přístavu Nagasaki. Historie této původně skály sahá do 19. století, kdy bylo pod mořským dnem objeveno ložisko uhlí. Japonská firma Mitsubishi zde zřídila důl, navezla hlušinu, vybudovala ochrannou hráz proti vysokým vlnám a postavila první železobetonové obytné komplexy pro horníky. Za 2. světové války horníci odešli bojovat a na jejich místo nastoupili Číňané a Korejci. Na malém ostrově nebylo místo pro auta, lidé chodili pěšky a domy neměly výtahy. V roce 1959 žilo na Hashimě 5000 lidí a ostrov byl nejhustěji obydleným místem na Zemi. Počátkem 70. let přecházela energetika z uhlí na ropu a v roce 1974 byl důl uzavřen. Horníci našli zaměstnání na pevnině a z Hashimy se stala zakázaná zóna, kterou krok za krokem pohlcují vlny, vítr a slaný vzduch.
Gary v Indianě bylo kdysi nazváno Městem století. Bylo založeno v roce 1906 ocelářskou společností U. S. Steel, která zde vybudovala ocelárny a obytné domy pro vedoucí pracovníky. Dělníci žili v ubytovnách. Postupně přibývala další infrastruktura. Nově postavené nádraží se stalo železničním uzlem Středozápadu. Město, v němž se narodil i Michael Jackson, pulsovalo rušným životem. Nádraží bylo uzavřeno po 2. světové válce, kdy se rozrůstala síť dálnic. Ale město, které mělo největší ocelárny v zemi a v 60. letech 175 000 obyvatel, bylo založeno na sociální nerovnosti a rasismu. Začalo upadat. Vzchopilo se ještě v 70. letech, v době vietnamské války. V 80. letech byly ocelárny automatizovány a potřebovaly o 2/3 méně pracovníků. Dnes žije v Gary 100 000 obyvatel a ocelárny jsou v provozu, ale výstavní centrum je zcela opuštěné a chátrá.

Komentáře