Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Vyprovokovaná

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Vyprovokovaná

Drama, Filmy | GB, INDIE | 108 min | 2006

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Toto je příběh podle skutečné události. Kiranjit je pandžábská dívka, která si přeje studovat práva. Bohužel se musí vdát za muže Deepaka, kterého vůbec nikdy ani neviděla a následuje ho do Anglie, kde žije jeho rodina. Zpočátku se zdá, že jejich manželství bude spokojené, ale netrvá to dlouho a Deepak ukáže svou násilnickou povahu. Pije, stýká se s jinými ženami a Kiranjit to musí jen trpně snášet. Deepakovi stačí i malá záminka k tomu, aby svou ženu napadal slovně i fyzicky. Neštítí se ani znásilnění nebo shození těhotné ze schodů. Jeho žena je pro něj jen podřadný živočišný druh, od kterého žádá naprostou oddanost a poslušnost. Mají spolu dvě děti a po deseti letech utrpení už to Kiranjit nedokáže snášet a jednoho večera, kdy je zase Deepak opilý a napadne ji, ho pak ve spánku polije hořlavinou a zapálí. Po krátké době Deepak umírá v nemocnici a Kiranjit je uvězněná. A jak už to u týraných žen bývá, nechce před soudem hovořit o domácím násilí. Její advokátka toho pro ni příliš nedokáže udělat a Kiranjit je odsouzena na doživotí s tím, že po dvanácti letech může požádat o podmíněné propuštění. Kiranjit je zoufalá, ne z toho, že je ve vězení, protože zde paradoxně cítí poprvé v životě jakousi svobodu, ale z toho, že neuvidí své dva malé syny. Její tchýně, která moc dobře věděla, jak se její syn chová, svědčí v její neprospěch a nechce jí syny do vězení přivést. Naštěstí se o případu dozví nezisková organizace, která si říká Černé sestry, a začnou podnikat kroky k tomu, aby se Kiranjit mohla odvolat a dokázat, že za svůj čin si takový trest nezaslouží. Jedna spoluvězenkyně má bratra, královnina poradce, který se uvolí a případu se ujme. O případu se dozví i veřejnost, která také naléhá na soud, aby Kiranjit propustili. Nakonec však k novému procesu nedošlo. Soudy nikdy nemohli shledat ženu, která upálila svého muže, jako nevinnou. A tak v září 1992 byl přehodnocen její rozsudek na zabití a 3 roky a 6 měsíců, které strávila ve vězení za dostatečný trest. Pro Kiranjit bylo vězení prvním krokem ke svobodě.
Případ Kiranjit Ahluwaliové navždy změnil povahu britského práva, neboť uznal syndrom týrané ženy jako právoplatný duševní stav u obžalovaných, kterí trpí týráním ze strany svých manželů. V roce 2001 byla vyznamenána manželkou premiéra za statečnost a dána za vzor všem asijským ženám.

Herci

A. R. Bachnanová, M. Richardsonová, N. Andrews

Režie

J. MUNDHRA

Komentáře