Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Sport očima vědy II (1)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Sport očima vědy: Sport očima vědy II (1)

Sport očima vědy: Sport Science II

Sezóna II | Datum vysílání: 18.9.2016 | 50 min | 2009

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Vědci se pokoušejí prokázat hypotézu, že fotbalový obránce dokáže při srážce se soupeřem vyvinout větší sílu než beranidlo, kterým člen zásahové jednotky prorazí dveře. Tuto domněnku ověřují pomocí testu, kdy nejprve změří sílu proražení dveří skutečným agentem zásahové jednotky. Poté přizvou ke spolupráci obránce amerického fotbalu Raye Lewise, který se pokusí prorazit dveře svým ramenem. Vědci ověří, že Ray vyvinul mnohem větší sílu než opravdické beranidlo.
Co dokáže sportovce nejvíce vyburcovat? Tým se pokusí změřit sálu úderů zápasníka Houstona Alexandera v klidném stavu, po vyburcování trenérem a po vpíchnutí dvojité dávky epidefrinu. Kupodivu nejvyšší síly dosáhl jeho úder po vyburcování trenérem, kdy se zvedla hladina přírodního adrenalinu v jeho těle. Znamená to tedy, že psychická motivace a vztek dokáže nabudit sportovce k lepšímu výkonu více než umělé preparáty.

Komentáře