Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Sport očima vědy I (4)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Sport očima vědy: Sport očima vědy I (4)

Sezóna I | Datum vysílání: 15.10.2016 | 45 min | 2007

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

K těm nejvíce zapamatovatelným momentům ve sportu patří ty, při kterých hráč vsítí gól či trefí koš úplnou náhodou z nejméně pravděpodobných pozic. Jedná se o štěstí nebo přesně vypočítané pohyby? Touto otázkou se v upraveném leteckém hangáru zabýval speciální tým vědců.
V roce 2001 se baseballovému odpalovači Randymu Johnsonovi stal moment, ke kterému nikdy jindy v historii baseballu nedošlo. Randy odpálili míč, který ale úplnou náhodou zasáhl kolem prolétajícího ptáka. Náš tým vědců se pokusí tuto událost zrekonstruovat, šance na úspěšné zopakování tohoto střetu je 1 ku 19 miliardám. K pokusům vědci využívají speciální zařízení, které vystřeluje baseballové míče, a místo skutečných živých ptáků využívají mrtvá kuřata. Ani po 200 pokusech se jim nepodaří střet zopakovat.
V roce listopadu 2005 se jedné z největších fotbalových hvězd Ronaldinhovi podařil mistrovský kousek. Zezadu zpracoval míč tělem a po zpracování "nůžkami" vsítil branku. Tento velmi neobvyklý zákrok se vědci rozhodli zopakovat za asistence několika hráčů americké fotbalové ligy. Ačkoliv několik prvních pokusů bylo neúspěšných, nakonec se podařilo tímto zpracováním znovu dosáhnout gólu.

Komentáře