Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Rychlost zabíjí (2)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Rychlost zabíjí: Rychlost zabíjí (2)

Rychlost zabíjí: Speed Kills

Sezóna I | Datum vysílání: 19.10.2016 | 49 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Rychlost znamená v živočišné říši možnost přežít a opatřit si potravu. K tomu je ovšem třeba zabíjet. A úspěšnost v mnohém závisí právě na rychlosti. Vlny a vítr působí na moři tak, že jen máloco jejich síle odolá. Přesto tam ale žijí, rozmnožují se a loví tvorové, kteří jsou tomuto životu více či méně dokonale přizpůsobeni.
Celkem asi 80 % ryb vytváří velká hejna ve snaze lépe se ubránit predátorům. Příkladem mohou být sardinky, jejichž hejna čítají až miliony jedinců. Přesto se stávají kořistí lososovitých ryb, mezi nimiž vyniká například velice rychlý plachetník. I tuňák dokáže vyvinout rychlost 88 km/hod. Zatímco tyto dva druhy útočí po okrajích hejna, žralok hejno proráží a snaží se dostat doprostřed. Má hladký povrch těla, postranní čáru a výborně se orientuje ve tmě. Přestože delfín není ryba, i on je výborným lovcem, nikoli ale intuitivním. Jedinci se spolu dorozumívají a vytvářejí si strategii lovu. Mohou vyvinout rychlost až 46 km/hod.
Boj o potravu a o přežití ale probíhá i nad hladinou. Terejové se do vody vrhají střemhlav z výšky 30 metrů, prolétnou jí rychlostí 96 km/hod a svou kořist pronásledují pod vodou. Silné lebeční kosti a dutiny chrání mozek při nárazu na hladinu. Při vzletu používají plovací blány, jimiž se odrážejí od vodní hladiny. Pak se vracejí do svých domovů, které ale uprostřed 70 000 hnízd nehledají snadno. Když je rodiče přestanou krmit, malí terejové se cvičí v létání a pokoušejí se najít si sami potravu. Zatímco jedné čtvrtině se nepodaří dostat z ostrova, mnoho dalších mladých terejů se stane kořistí lachtanů, hravých a dovádivých tvorů, kteří se ale dokáží chovat jako nelítostní zabijáci. Ve vodě krouží rychlostí 16 km/hod a neobratní ptáci jsou pro ně snadnou kořistí.
Celá čtvrtina mořských živočichů žije na korálovém útesu. Ani tam není snadné ubránit se predátorům, zejména těm rychlým. Někteří proto volí stálý pohyb, jiní hledají skrýše nebo staví hlídky, které upozorní na nebezpečí. Dokonalá kamufláž pomáhá lovit ropušnici, která se na útesu stává téměř neviditelnou. Svou kořist pak díky zvláštnímu uzpůsobení ústní dutiny doslova vsaje. Neméně úspěšný je i odranec, zvaný „kamenná ryba“. Hluboko v moři, kde se v noci probouzí život, loví krakatice, třikrát rychlejší než sardinky a pohybující se na „tryskový pohon“, což jí umožňuje speciální stavba těla. Začátkem léta se vydává pářit na mělčiny, kde je mnohem zranitelnější než v hlubinách.
Strašek paví má tak mocný úder končetin, že svou kořist doslova rozdrtí. Jeho úder je nejrychlejší pohyb v oceánu. Má také dokonalý zrak a nejsložitější oko v říši zvířat. Úder, vedený rychlostí 80 km/hod ve třech tisícinách vteřiny, jen málokdy selže. Mořští tvorové měli tři miliardy let na to, aby si vyvinuli nejlepší strategii přežití, v níž rychlost hraje nepřehlédnutelnou úlohu.

Komentáře