Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Návrat evropské divočiny (3)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Návrat evropské divočiny: Návrat evropské divočiny (3)

Returning: Returning

Datum vysílání: 19.10.2016 | 49 min | 2015

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Čistá voda evropských řek přiměla ledňáčka k návratu do míst, kde se dříve vyskytoval. A nejen to, ledňáček expanduje i do nových teritorií. Domovem se mu staly i umělé vodní kanály, které jsou bohatou zásobárnou ryb. Usídlil se i na rušném kanálu spojujícím Antverpy s Rotterdamem. Kanál mu skýtá výhody především v zimě, kdy nákladní čluny drtí ledovou vrstvu, přes kterou nemůže ryby vidět. Ledňáček není stěhovavý pták a je skutečně králem mezi rybáři. V lovu ryb se mu málokdo vyrovná. Váží 30 až 40 gramů a denně spotřebuje stejné váhové množství ryb. Je to samotář. Sameček si brání své teritorium. V době páření naláká samičku na potravu a tím jí dokáže, že se o mladé bude umět postarat.
Hnízda si buduje vysoko v příkrých březích. Hnízdo má ven se svažující tunel o délce asi 70 centimetrů, aby dovnitř nemohla vniknout voda. Na jeho konci je komůrka. V jedné snůšce může být 7 vajec a rodiče se střídají na hnízdě. Asi po 20 dnech se líhnou první neopeřená holátka a zůstávají v hnízdě několik týdnů. Rodiče je zahřívají. Asi po 25 dnech jsou již mláďata opeřená a první z nich vylétají z hnízda. Sameček je ještě krmí, ale během několika dní si mladí osvojí umění rybolovu. Samička se tou dobou už chystá na další snůšku a vrátí se k ní i sameček. Sourozenci spolu soupeří a každý z nich si musí vydobýt své vlastní teritorium.

Komentáře