Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Jeden oceán (4)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Jeden oceán: Jeden oceán (4)

One Ocean: One Ocean

Datum vysílání: 27.1.2017 | 51 min | 2010

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

V oceánech po celém světě dochází k význačným změnám, rozšiřují se mrtvé zóny a pomalu se rozpadají základní kameny života. V severním Pacifiku se objevili ve velkém množství kalmaři peruánští, predátoři, jejichž domovem je mnohem jižněji položené moře. Téměř vyhubili zdejší rybolovnou rybu štikozubce, který se stahuje do hloubky. K jejich migraci došlo i vlivem klimatických změn. Kvůli oteplení se světové zásoby ryb přesouvají k pólům rychlostí 40 až 60 kilometrů za desetiletí. Organizmy jsou závislé na výstupných proudech z hlubin, které s sebou nesou živiny. Oteplení vyvolává silné větry a ty proudy potlačují. Teplé vody jsou hrozbou nejen pro migrující druhy, ale i pro rostliny a živočichy, u nichž migrace možná není. Vědci zjistili, že od roku 2002 se u Oregonu voda Tichého oceánu málo okysličovala a výsledkem je dnes tamní mrtvá zóna. I v subpolární oblasti ztrácí Pacifik ve svých hlubinách kyslík.
Mrtvé zóny jsou globální problém, protože se rozšiřují i do tropických moří, což má za následek snížení biodiverzity. Přežije jen ten, kdo se dokáže přizpůsobit jako kalmar peruánský. Mění se také chemické složení oceánu. Za pouhých 200 let lidstvo vypustilo do atmosféry téměř dva biliony tun oxidu uhličitého. V důsledku toho je mořská voda kyselejší. Odborníci očekávají koncem tohoto století zvýšení acidity až od 200 procent, což by bylo fatální pro živočichy s vápenitou schránkou a korály, na nichž závisí přežití milionů živočichů, včetně člověka. Svět již přišel o 20 procent korálů. Poškození může být nevratné a katastrofou nejen pro mořské živočichy, ale i savce a ptáky. Proto je nutné, aby lidstvo omezilo objem oxidu uhličitého a množství spotřebované energie. Rozhodnutí musí přijít v příštích 20 až 40 letech. Pokud se tak nestane, tisícovky druhů, včetně člověka, zaplatí tu nejvyšší cenu. Oceán ale přežije a bude kolébkou nového života.

Komentáře