Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Jak funguje Země (3)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Jak funguje Země: Jak funguje Země (3)

How the Earth Works: How the Earth Works

Datum vysílání: 17.10.2016 | 43 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Obyvatele Japonska sužují zemětřesení, tsunami a sopečné erupce po tisíce let. Geolog Martin Pepper a bioložka Liz Bonninová ověřují varování vědců, že během příštích třiceti let dojde v Japonsku k velké katastrofě. V Japonsku je přes sto sopek a nejaktivnější sopkou v celém Japonsku je sopka Asama. V roce 1783 udeřila sopka ničivou silou, kdy erupce trvala asi tři měsíce a proud žhavé lávy i popelu zničil dvě prefektury a na čtyři roky znehodnotil veškerou zemědělskou půdu. Za posledních dvacet let vybuchla sopka Asama pětkrát a popel z poslední erupce v roce 2009 se dostal až do Tokia vzdáleného 150 kilometrů. Samotné Tokio leží v blízkosti sopky Fudži, jejíž poslední velká erupce byla v roce 1707, ale nyní se vědci obávají, že se Fudži znovu probouzí. Tektonické desky, které vytvářejí magma japonských sopek, jsou také zdrojem zemětřesení. Každou hodinu udeří někde v Japonsku zemětřesení 3. stupně a jednou za měsíc 6. stupně, které už může způsobit vážné škody
V roce 2011 došlo v Japonsku k zemětřesení, které bylo páté nejsilnější za posledních sto let a vyvolalo vlny tsunami, které se u pobřeží zvedaly až do výšky 25 metrů. Pokud mají vědci pravdu, je ve hře další tsunami velikosti té z roku 2011 a tentokrát vše směřuje k Tokiu. Liz Bonninová a Martin Pepper zjistili, že pohyb kontinentálních desek pod Japonskem a v jeho blízkosti je příčinou nejen častých zemětřesení, ale i sopečné činnosti a vražedných tsunami….

Komentáře