Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Hrdinové z vrtulníku (7)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Hrdinové z vrtulníku: Hrdinové z vrtulníku (7)

Hrdinové z vrtulníku: Helicopter Heroes V

Datum vysílání: 17.9.2016 | 43 min | 2011

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Lidé ze záchranné služby musí čelit stejným rizikům jako ti, které se snaží zachránit. Doba dovolených je pro záchranáře dobou zvýšeného počtu zásahů. Zde je pár příkladů z jejich každodenního života:

Je snadné zapomenout, co voda dokáže. I řeka, hluboká sotva po kolena, dokáže člověku podrazit nohy, ale někteří lidé se přímo vyžívají v měření sil s divokou vodou. Mladá žena Rebecca si poranila záda při kanoistice a zůstala ležet ve vodě. Na pomoc jí letí záchranáři ve vrtulníku. Panují obavy, že si poškodila páteř o balvan. Takové zranění může způsobit doživotní postižení, a proto je nutné k Rebecce přistupovat s nejvyšší opatrností, ale když zůstane ležet moc dlouho ve vodě, zase hrozí podchlazení. Záchranáři ji pečlivě znehybnili a dopravili do nemocnice v Leedsu, kde podstoupila sérii testů. Následující den přináší dobrou zprávu. Je ošklivě potlučená, ale k poranění páteře naštěstí nedošlo. Do týdne je zpátky na vodě, ale respekt k ní stále trvá.

Poskytnutí první pomoci do 10 minut od zranění může dramaticky ovlivnit šanci na uzdravení. Motorkářka Kate byla doslova v pravý čas na pravém místě. Měla nehodu přímo před očima hasičů speciálně vyškolených na první pomoc, kteří navíc disponují technologií pro přivolání záchranného vrtulníku. Je vážně zraněná. Má zlomeninu stehenní kosti, otevřenou zlomeninu kotníku, krvácí a hrozí, že si rozdrtila pánev. Hasiči i záchranáři odvedli rychlou a skvělou práci a nyní již na Kate čekají v nemocnici. Zde zjišťují, že kromě zlomené nohy a kotníku, má ještě zlomenou paži a naštíplý obratel. Poleží si v nemocnici dva dlouhé měsíce a celou dobu pobytu se nemohla dočkat toho, až zase nasedne na motorku.

Pracovat o samotě je riskantní, ale někdy to bývá nevyhnutelné. Zvlášť na venkově. Když se něco stane, je třeba být vynalézavý jako polský dělník Valdek, kterého při sklizni přimáčkl balík sena, který vážil přes 400 kg. Poslal šéfovi sms s prosbou o pomoc. Textovka stačila k záchraně jeho života, i když ovládá jen základy angličtiny. Kdyby neposlal zprávu, mohl tam ležet celou noc a i zemřít. Má poraněnou ruku a pánev, bolesti v zádech a vykloubené rameno. Farma je od nejbližší nemocnice vzdálená 30 km, ale letecky ho tam dopraví za 10 minut. Jeho pánev je natolik poškozená, že musí být transportován do nemocnice v Leedsu kvůli složité operaci. Za pár dní je na tom už lépe, ale návrat do práce mu jeho zdravotní stav dovolí až v době příští sklizně.

Komentáře