Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Mamba černá: Polibek smrti

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Mamba černá: Polibek smrti

Black Mamba – Kiss of Death

Dokumentární | RAKOUSKO, USA, JIŽNÍ AFRIKA | 49 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Po krátkém úvodu míříme do jihoafrického KwaZulu- Natal, kde je údolí mamb. Mamby černé jsou na seznamu deseti nejjedovatějších afrických tvorů, jejich uštknutí obsahuje neurotoxický jed, schopný zabít i 15 dospělých mužů. Jed
napadá centrální nervový systém, nejprve brní prsty a rty, poté přichází rozdvojené vidění a zmatenost, horečka, křeče, zástava dechu, koma a smrt. Had má své jméno podle inkoustově černé tlamy, dorůstá až 4 metrů a umí se pohybovat rychlostí až 20km/hod. O toto dokonalé prostředí se bohužel mamby dělí s jediným skutečný nepřítelem- člověkem. V teplých dnech tu často vyjíždí ochránci hadů, chytají je v domech vyděšených lidí a vozí je daleko do útulku pro mamby. Vede ho jeden muž, který přežil 2 uštknutí mambou! Přidáváme se k ochránci Simonovi, který jede za mužem, pod jehož bazénem se uhnízdila mamba. Už mu zabila 2 psi, Simon ji brzy nachází a vyčkává kdy se vydá do prostoru, aby jí chytil. To se rychle daří, v útulku je zjištěno, že je to březí stanice. Bude umístěna do oploceného výběhu, který se podobá přirozenému prostředí mamb. Toto mambárium dostane hned několik nových obyvatel, při odchytu mamby připomenou jak nepředvídatelné mohou být a jedna trefí chovatele jedem do oka. Pomůže mu silný antihistamin. Připomenut je případ, kdy se chlapec píchnul o jedový zub mrtvé černé mamby. 4 dny strávil v komatu, je jedním z mála lidí, kteří přežili. V mambáriu se noví hadi rozkoukávají a zabírají si dutiny ve stromech, samci si začínají dělat zálusk na samice. S tím jsou spojené konflikty, kdy se samci proplétají a snaží se toho druhého pokořit tím, že jeho hlavu dostanou až dolů na zem. Jen výjimečně uštkne had jiného hada. Boj je beztak nakonec zbytečný, samice už má v sobě 14 vajec, která brzy naklade. Ještě než se tak stane, posilní se krysou, která se uhnízdila vblízkém okolí. Na těle krysy je provedena vizualizace působení jedu. Samci se rychle přiblíží, ten silnější se pustí do krysy ještě než ji jed zabije. Je to velký risk- její kousnutí by mohlo hadovi způsobit infekci i smrt. Samice musí najít jinou potravu, krysa mizí v těle samce, který ji stráví asi za 8 hodin. Samice zalézá do umělého termitiště, kde naklade vejce. Chovatelé mají uvnitř kamery, kterými zrození pozorují. Po 24 hodinách je všech 14 vajec venku, samice místo opouští a jde sama doplnit energii, aby přežila. Mláďata čerpají látky z obsahu vajec, hned po vylíhnutí jsou natolik jedovatá, že by zabila člověka. Měří asi 50cm a jsou ihned schopná lovit- jsou to vybavení predátoři, kteří hned míří za potravou- tentokrát ptáčaty. Do roka budou 4x delší než nyní a budou plně pohlavně vyvinutí. Jeden cyklus je tak ukončen, mláďata zamíří do divočiny, kde nepochybně obstojí. Pořad tím končí.

Komentáře