Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Everest: Za hranice možností I (1)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Everest: Za hranice možností: Everest: Za hranice možností I (1)

Everest: Za hranice možností: Everest: Beyond the Limit I (1)

Datum vysílání: 23.9.2016 | 47 min | 2006

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Dokument pojednává o účastnících horolezecké expedice. Navzájem se neznají, mají však společný sen. Během dvou měsíců vystoupit na vrchol Everestu.
Už základní tábor je výš než kterýkoli vrchol skalistých hor. Zde mají týden na přípravu.
Novozélandský vedoucí expedice Russell Brice je legendou. Jeho výstupy na hory se zapsaly do historie, na vrchol dovedl nejvíce lidí. Šerpové, vysokohorští nosiči nákladů, jsou jeho nejbližší rodinou. A protože během Briceových expedic ještě nikdo nikdy nezemřel, šerpové mu říkají Král hory.
Před výstupem však zasáhne tábor tragédie. Jeden z šerpů zemřel. Když přepravoval zásoby do vyššího tábora, skolila ho výšková nemoc.
Počasí umožňuje dobytí vrcholu pouze dva týdny v roce. Na truchlení tedy není čas. U účastníků expedice vzbuzuje tato zpráva respekt.
Čeká je cesta z tábora do předsunutého tábora. Odtud pak na hřeben nazývaný Severní sedlo. Poté do třetího výškového tábora. Následuje zóna smrti, kde je málo kyslíku a tělo je vystaveno obrovskému stresu.
Letos se jedná o nejrušnější sezónu v historii. Je zde velký nával lidí chystajících se zdolat Everest. Náklady na každého horolezce zajistí vybavení, kyslík, jídlo a mzdu šerpům.
Navzdory plánování je výstup stále stejně nebezpečný.
Než se vydá skupina na cestu, musí se konat buddhistický obřad k očištění hory. Kvůli smrti mladého šerpy.
Russell mluví o spoustě věcí, které se mohou při výšlapu pokazit. Motivací Marka Inglise je stanout jako první člověk bez nohou na Everestu. V táboře jej navštěvuje přítel Teelay, který také přišel o nohy. Mark vypráví příběh o hrůzném zážitku, kdy kvůli omrzlinám přišel o nohy. Mark obstará Teelayovi protézy. Teelay tak po více jak dvaceti letech zase chodí. Lidé expedice jsou nadšení.
Nadešel čas výstupu. Prvním cílem je zastávka v místě zvaném předsunutý tábor. Dokumentarista nám vysvětluje, čím vším si musí expedice projít, aby se tam dostala. Důležité je dodržovat přestávky, aby si tělo dokázalo zvykat na ztížené podmínky. Doktor Terry O'Connor vysvětluje, co by se mohlo stát, kdyby byl výstup na vrchol příliš rychlý. Oběti výškové nemoci jsou poslány ihned zpět do tábora. Vidíme ohromující ledové věže. Brett Merrell, hasič z Los Angeles, sní už od dětství, že na Everest vystoupí. Svému snu podřídil všechno, prodal harleye a zastavil dům. Předsunutý tábor je nazýván ABC. Účastníci expedice se v táboře snaží znova chytit dech. Je to vyčerpávající. Dva týdny se tým musí aklimatizovat na řídký vzduch. Brett popisuje, jak dvoutýdenní aklimatizace v táboře probíhá. Před rokem, právě zde byl Brett nucen svou výpravu vzdát. Účastníci expedice nám popisují, jak se cítí. Dozvídáme se o riziku infarktu či mrtvice. Největším postrachem je však mozkový edém. Lékař může udělat jen minimum. Russell organizuje tábor, kde zavládl zmatek. Tým se zpovídá z těžkostí, které zažívají. Brett se opravdu necítí dobře, ale odmítá odjet domů. Doktor Terry pomáhá i ostatním výpravám, které sem dorazily bez lékaře. Výšková nemoc je velice rozšířená. V Russellově táboře zkolaboval kameraman. Je ihned poslán zpět do základního tábora.
Dvacátého dne se kameraman v základním táboře zotavuje.
V ABC táboře se dozvídáme více o Timovi Medvetzovi, který v Hollywoodu prodává harleye. Timova postava neodpovídá postavě horolezce. Navíc po vážné nehodě na motorce má v mozku a v nohách kovové destičky a šrouby. V páteři kovovou výztuž. Aktivita, kterou si Tim vybral, pro něj tedy může skončit smrtí. Dnes se expedice cvičně vydává do prvního výškového tábora a zpět, aby se připravila na výstup na vrchol. Je nutné překonat třísetmetrovou ledovou stěnu. Cesta na Severní sedlo představuje při aklimatizaci největší skok. Tim Medvetz má problém s ocelovou výztuží v páteři. Tým nasazuje mačky. Jsou na posledním místě, kde je pevná půda pod nohama. Týmu se hůř a hůř dýchá. Tim ztratil skupinu z dohledu. Ta doráží k ledové stěně. Nikdo si jeho nepřítomnosti nevšiml.
DOKONČENÍ ANOTACE V KARTĚ POŘADU!

Komentáře