Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Šestý smysl zvířat

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Šestý smysl zvířat

The Seismic Sense – How Animals Predict Earthquakes

Dokumentární | SRN | 51 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Každý rok zabijí ničivá zemětřesení tisíce lidí. Ale navzdory desítkám let výzkumu a nejnovějším technologiím nedokážou seismologové stále odhalit jejich smrtící hrozbu včas. Ale řešení mají možná přímo pod nosem, u zvířat. Hrstka vědců se pokouší zjistit, jak dokážou zvířata předpovídat pohyb tektonických desek.
V Japonsku byli lidé mnohokrát svědky podivného chování zvířat, především ryb, před zemětřesením. Doktor Cheng tyto poznatky shromažďuje.
I v italských Alpách zaznamenali obyvatelé neobvyklé chování krav těsně před zemětřesením v roce 1976. Profesor Tributsch se snaží přijít na skutečný důvod takového chování.
V Číně používají hady jako senzory zemětřesení. V Německu jeden z vědců studuje senzorické orgány plazů a přišel na to, že za vším stojí jejich vnitřní ucho, které jim pomáhá získávat informace z vibrací v zemi.
I v Americe vydávají seismologové nemalé částky, aby dokázali předpovídat zemětřesení. Všimli si, že jim s tím kromě přístrojů dokážou pomoci psi, kočky a včely. Vědci také zkoumají, jak se zemětřesením souvisí magnetické pole. Podle zkušeností doktora Ohty reaguje na elektromagnetické vlny jen 12 z 500 psů.
V Itálii si zase všimli, že před zemětřesením zmizely z jezera všechny ropuchy, ale do tří dnů po zemětřesení byla polovina ropuch zpátky v jezeře. Jeden z italských vědců přišel na to, že před zemětřesením dochází k úniku radonového plynu, což vyslalo ropuchám signál, aby utekly.
Vědci zkoumají ionosféru nejen pomocí satelitů, ale i na myších, jestli vyšší koncentrace iontů u nich nezpůsobí nějaké změny v chování. Předpovídání počasí pomocí chování zvířat je teprve v začátcích.

Komentáře