Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Radost z náhody

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Radost z náhody

Dokumentární | GB | 58 min | 2012

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Člověk je během celého života ovlivňován náhodami. Kruté náhodě říkáme osud a příznivé štěstí. Náhoda může člověku změnit život. Náhodě nemůžeme uniknout, ale můžeme pochopit, jak funguje a využít toho ve svůj prospěch. Člověk všeobecně nerad přijímá věci, které není schopen pochopit a kontrolovat. Již v renesanci se učenci snažili odhalit tajemství pravděpodobnosti u hazardních her. I dnešní profesionální hráči mají znalosti kasinové matematiky. Výzkumem náhod se zabývá profesor matematiky z cambridgeské univerzity David Spiegelhalter.
Jejich pravděpodobnost lze vypočítat a to dokonce i u náhod nepředvídatelných. Vyhodnotit náhodu v číslech je účinný způsob, jak pracovat s budoucností. Lze tak zjistit pravděpodobnost délky života, pravděpodobnost smrti při riskantních sportech, pravděpodobnost zemětřesení v určité oblasti, pravděpodobnost určitého typu počasí apod. Od 17. století začaly být definovány univerzální zákony ve vědě. Teorie vědeckého determinismu říká, že kdyby se tyto zákony vztahovaly na všechno, dala by se předvídat budoucnost a vše ve vesmíru by se dalo změřit a předpovědět. Ale nejdůležitější části subatomárního světa lze popsat jen jako pravděpodobnosti. Proto nemá cenu pátrat po absolutní jistotě. Nejistota zůstává součástí toho, že jsme naživu.

Komentáře