Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Příběh perlových ostrovů

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Příběh perlových ostrovů

Pearl Islands

Dokumentární | GB | 47 min | 2013

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

V tomto dokumentu se podíváme do Bahrajnu, odkud vždy pocházely ty nejkrásnější perly na světě. Ostrovy této země jsou obklopeny perlovými poli. Perlová sezóna byla vždy od dubna do září. Posádky se vydávaly na celou tu dobu na moře, někteří se nikdy nevrátili. Nejstarší perly byly nalezeny v pohřebních mohylách v severním Bahrajnu.
Bahrajnské perly mají velmi zvláštní lesk díky směsi slané a sladké vody v moři. Lovci perel se potápěli až 25 m hluboko a na dně zůstávali dvě minuty. Sluneční paprsky po několika hodinách ústřice zabily a pak šly lastury snáze otevřít.
Perly se vždy na konci sezóny prodávaly ve městech. Cena se určovala podle tradiční příručky a finální cena se domlouvala pod plátnem pomocí signálu rukou. Vrtači přijížděli až z Indie.
Existují přírodní perly, které rostou celé roky, a kultivované perly, které jsou ke sběru připraveny již během 18-24 měsíců. Kvalita kultivovaných perel je horší a postupem času tyto perly ztrácí barvu a lesk. Kultivované perly zapříčinily pád ceny přírodních perel z Bahrajnu.
Ve 30. letech 20. století byla v Bahrajnu objevena ropa a hledači perel přešli na ropu. Bahrajn se později stal předním mezinárodním finančním centrem a návštěvníky sem mimo jiné lákají třeba i koňské dostihy a Velká cena Formule 1. V architektuře na ostrovech jsou k vidění prvky plachetnic a perel, které odkazují na minulost Bahrajnu. Dnes hledají perly moderní potápěči. Perlová pole se nevyužívala 70 let, takže jsou vysoké šance na nalezení nádherných perel. Kdo perlu najde, může si ji nechat. V Bahrajnu dokonce z nasbíraných perel vyrobí turistům i šperky.

Komentáře