Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Pravda o rajčatech

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Pravda o rajčatech

Triumph of the Tomato

Dokumentární | RAKOUSKO | 48 min | 2014

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Putování rajčat začalo před více než 500 lety, když se španělské lodě vrátily do Evropy s rajčatovými keříky jako součást kořisti z jižní Ameriky. Rajčatové keříky Španělé nepřivezli jako potravu, ale protože se jim líbily jejich květy.

Na světě existuje kolem 10 tisíc druhů rajčat. Různé druhy mají různé chutě a o tom ví své Erich Stekovics, který se v rajských vyzná. Erich je nazýván rajčatovým králem, má nesmírnou sbírku rajčat a uchovává semena přes 3 tisíc různých druhů v dámských punčochách. Znalci stačí jen několik semen, aby poznal chuť budoucího ovoce. Odbornicí na vzácná a neobvyklá rajčata je Irina Zachariasová.
Za rajčaty se podíváme do Itálie, Rakouska, Španělska a Colorada. Neapolskou kuchyni si nelze představit bez rajčat, kombinací s těstem zde také vznikla pizza a v Číně vznikl tak oblíbený kečup. Rajčata jsou pěstována i v arabské poušti. Joe Cocker rockový zpěvák je pohlcen pěstováním rajčat. Ve Španělsku jsou každoročně pořádány slavnosti, při kterých po sobě lidé hází přezrálými rajčaty. Rajčata jsou také zkoumána v laboratořích, nová generace lépe chutnající rajčat roste v Holandsku.

Rajčata mají málo kalorií, jsou bohatá na vitamíny a v různých částech světa se šplhají vysoko po žebříčku oblíbených potravin. Oblibu rajčat také dokazuje jejich spotřeba, která každoročně dosahuje 120 milionů tun.

Komentáře