Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Císařovny starověkého Říma (3)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Císařovny starověkého Říma: Císařovny starověkého Říma (3)

Mothers, Murderers and Mistresses: Empresses of Ancient Rome: Mothers, Murderers and Mistresses: Empresses of Ancient Rome

Datum vysílání: 17.9.2016 | 58 min | 2013

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

Všichni oficiální vládci starověkého Říma byli muži. Tato skutečnost zastiňuje fascinující příběhy žen, které těmto mužům stály nejblíž. Manželek, matek, sester i milenek. To, že byly blízko císaře, jim dávalo obrovskou moc. Prvních sto let byly tyto ženy aristokratky z velkých mocných rodin a také ososbnosti jako intrikánka Livia, vražedkyně Agrippina či mistryně skandálů Messalina. Ale později se vynořily osobnosti i mimo hlavní město, z okrajů římské společnosti a z nejzasších výsep impéria. Pozoruhodné ženy, které napomáhaly při utváření římských dějin během transformace císařství. Mezi nimi byly i propuštěné otrokyně, žena z východu říše, která byla oslavována po celém impériu a jíž zavražděný syn zemřel v náruči. Bezohledné sestry, připravené se navzájem zabít, aby dostaly své děti na trůn. A typická nositelka idee náboženské revoluce, která posunula světové dějiny zcela novým směrem. Nikdo s nimi nepočítal, a přesto obrátily Řím vzhůru nohama.

Když nastoupil na trůn Vespasiánus, byl odlišným typem vládce než jeho předchůdci. Lišil se i tím, že jeho milovaná žena byla propuštěná otrokyně, která kdysi patřila Antonii. Jmenovala se Caenis. Šlo o mimořádnou ženu, která byla velmi schopnou Antoniinou tajemnicí a která krátce před její smrtí dostala svobodu. Stala se Vespasiánovou společnicí a tento vztah byl narušen až když se Vespasiánus oženil se ženou ze svých kruhů, ale ta zemřela dříve, než se stal císařem a Vespasiánus se vrátil ke Caenis. Byla to zdatná obchodnice, vyznala se v získávání financí, které Vespasiánus velmi potřeboval. Zemřela pět let před jeho smrtí.

Vespasiánův syn Titus se rozhodl, že bude sdílet život s cizinkou. Byla jí Berenika, židovská královna. Žena o mnoho let starší než on. Jejich příběh je ukázkou toho, že i císařská moc měla své hranice. Titus byl Berenikou uchvácen, ale lid nesdílel jeho nadšení. Berenika mu nemohla dát dědice a očekávalo se, že se ožení s ženou z vlastních řad. Když se v roce 79 stal císařem, podrobil se názoru veřejnosti a Bereniku odeslal z Říma proti své i její vůli.

Později se začaly dít v římské společnosti změny. 60 let po Hadriánovi nastal soumrak aristokratických rodin. Ze Sýrie přišla Julia Domna se svým manželem Spetimem Severem a založili novou dynastii. Na vrcholu sil se zdáli být neporazitelní. Domna se od předchůdkyň lišila. Nedržela se v ústraní jako Caenis, ani se nesetkala s opovržením jako Berenika. Stala se oslavovanou postavou i v Yorku, skoro dva tisíce kilometrů od Říma. Byla znovuzrozenm symbolem tradice. Sehrála roli vdané, oddané ženy, vzor římského mateřství. Pozice Julie Domny byla velmi významná, ale zároveň velmi nebezpečná. Nadělala si řadu vlivných nepřátel, které však dokázala odolat jejich intrikám. Po smrti manžela její dva synové začali bojovat o moc. Starší Caracala nechal mladšího bratra Getu zavraždit a ten zemřel přímo v matčině náruči. Domna ho nesměla ani oplakávat. Kupodivu se později její postavení ještě upevnilo. Prakticky kontrolovala přístup k císaři. Když byl Caracula zavražděn Domna spáchala sebevraždu. Říká se, že proto, že jí došlo, že se k moci již nedostane.
Dynastie pak pokračovala, utvářel ji Domnin rod. Dvě sestry pak mezi sebou soupeřily o to, aby jejich potomci získali císařský trůn a neštítily se ani vražd. Ale ani ony a jejich synové neunikli násilné smrti. Vliv žen ze Sýrie tak definitivně skončil.
O sto let později se do popředí dostala žena jménem Helena. Podařilo se jí přeminit říši svým vlivem na Konstantina Velikového, který vyvolal náboženskou revoluci, a Helena se stala podobou svaté ženy. Během jeho vlády začala podpora křesťanství.

Komentáře