Webové stránky skupiny Prima používají soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.

OK Více informací
Africké životodárné stromy (2)

Pravděpodobně používáte software, který znemožňuje zobrazení reklamy ( AdBlock).

Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet vám obsah zdarma.
Prosíme, pro přehrání videa AdBlock vypněte (Jak vypnout AdBlock?) a stránku znovu načtěte (F5).

nebo vyzkoušejte Prima Play Premium, se kterým můžete sledovat videa bez reklam a bannerů jen za 49 Kč měsíčně.

Chci vyzkoušet
Prima PLAY Premium

Máte potíže s přehráním videa? Pomoc můžete najít v nápovědě, nebo nás kontaktujte.

Africké životodárné stromy: Africké životodárné stromy (2)

Africa´s Trees Of Life: Africké životodárné stromy (2)

Datum vysílání: 19.4.2017 | 45 min | 2015

Zvuk: Čeština, Angličtina | 16:9

V tomto dokumentu se podíváme na poušť Kalahari, která je vlastně ve skutečnosti polopouští, protože zde ročně spadne více srážek než na poušti. Zdejší zelenou barvu poušti propůjčují stromy akácie, které mají dlouhý hlavní kořen, který sahá do poměrně velké hloubky, takže akácie nepotřebuje ke svému životu dešťovou vodu, neboť má přístup ke spodní vodě. Akácie má výživné plody, které jsou ale až do dozrání jedovaté, zvířata se jim tedy vyhýbají. Když ale plody dozrají, zvířata je zkonzumují a v trusu pak vyloučí semena, díky kterým akácie rozšiřují svoje řady po celé poušti. Semena na poušti čekají mnoho měsíců na déšť, aby mohla vyklíčit. Často trvá mnoho měsíců, než zaprší. Místní zvířata jsou proto uzpůsobená zdejším velmi vysokým teplotám. Teplota písku může dosahovat až 70°C.
Mezi obyvatele Kalahari patří gepardi, žirafy, antilopy skákavé, snovači pospolití, pakoně, syslové a mnoho dalších. V dokumentu sledujeme život těchto zvířat, dozvídáme se víc o jejich stravovacích návycích, rozmnožování a jejich přizpůsobení se životním podmínkám v poušti.

Komentáře